Dijital Makinalar ve Sensör Boyutları

24 Mayıs 2012

Gariptir ki, APS filmler (ve bunu kullanan makinalar) hiç tutmadığı halde, dijital SLR’lar devrinde kullanılan en yaygın sensör boyutu bu oldu!

 

Elbette, bunun nedeni ekonomik: 35mm filme denk gelen full frame sensörlerin çoğu, üretim esnasında çöpe dönüşüyorlar. Özellikle yaygın kullanılan APS-C ve full frame sensörlerde tekel Sony ve Canon’da olduğundan, uzun vadede bile durum pek değişecek görünmüyor. Kısacası, çoğumuz APS-C formatındaki sensörlerle yaşamaya alışmak durumundayız!

Çoğu kullanıcıyı, makinasının içindeki sensörün üretici, hatta sensörün boyutu ilgilendirmiyor. Oysa, makinanın en önemli aksamı sensörü. Sensör, sadece ne kalitede, ya da hangi karakterde fotoğraflar elde edeceğimizi etkilemiyor, aynı zamanda kadrajımızı, hatta lens seçimimizi de belirliyor.

Sensörün imaj kalitesi üzerindeki etkisi

Sensörlerden bahsederken, büyük yüzey alanına sahip, özellikle de sensör pikselleri (kimi kaynaklarda “sensel”) büyük makinaların daha iyi ışık topladığından bahsetmiştik.

Şu an piyasada, ISO performansı konusunda Nikon rakiplerinin oldukça önünde görünüyor. Aslında Nikon, rakiplerinin aksine, “megapiksel yarışına” girmediği için, bu disiplinde öne çıkıyor: aynı sensör alanını daha az piksele böldükleri için, kullandıkları sensörün ışık hassasiyeti rakiplerinin ilerisinde. Canon 5D Mark II, 21 MP olduğu halde, hemen hemen aynı fiyata sahip D700’ün, ISO performansı çok iyi olan 5D Mark II’ye bile fark atıyor olması, büyük oranda bu tercih yüzünden.

Genel olarak, büyük sensöre sahip makinalar, imaj kalitesi konusunda ciddi bir avantaja sahip oluyorlar. Yine 5D Mark II’den örnek verelim: Bu makinanın imaj kalitesi, artık sensör teknolojisi güncel olmamasına rağmen, yine de çok iyi. Oysa, Canon’un APS-C sensörlü makinalarına bakacak olursak, 7D gibi pahalı ve iddialı modelin bile Pentax K-5, Sony NEX-7, Sony a77, Nikon d7000, hatta a55,a580 ve Nikon 5100 gibi çok daha ucuz makinaların çok daha gerisinde olduğunu görüyoruz.

İmaj kalitesi: marka değil, sensör üreticisi yarışı!

Filmli makinalar döneminden kalan yanlış inanışlar hala devam etmekte. Şu an gerçekte çok az üretici var. Makinanın imaj kalitesini belirleyen sensörü üreten bir avuç üretici olduğu halde, çok fazla makina üreticisi marka var. Aslında kaliteyi belirleyen büyük ölçüde sensör üreticisi ve onun hangi nesil sensörünün kullanıldığı oluyor. Örnek vermek gerekirse, APS-C makinalarda bu konuda başı çeken modeller, aslında aynı sensör neslini kullanıyorlar: Pentax K-5, Sony Alpha 580, Sony NEX-5N. Aradaki farklar ise, imaj algoritmaları, sensör piksel boyutları gibi parametrelerde saklı. Ortak yanları ise, hepsinin Sony sensörlerini kullanıyor olmaları.

Full Frame’de ise durum farklı. Nikon D800’ün test sonuçları henüz ortalarda yok ama, D700 ile 5D Mark II’yi kıyasladığımızda, ibrenin az da olsa Canon’dan yana olduğunu görüyoruz. Sony a850 ve a900 ise, özellikle ISO performansında gerideler. Buna rağmen, aynı sensörü kullanan iki Sony’de, çok iyi imaj kalitesi performansına sahipler.

Sensör boyutunun “stiliniz” üzerindeki etkisi

Piyasada görebileceğiniz tüm lenslerin odak uzunlukları, 35mm filmli makinalara (ya da full frame DSLR sensörlerine göre) veriliyor. Ancak, objektifi makinaya taktığınızda, sensörün boyutuna bağlı olarak, durum değişiyor. Sözgelimi, çarpan faktörü 1.5 civarında olan APS-C sensörlü makinalarda, standart 50mm bir lens, efektif olarak 75mm bir teleobjektif oluyor! Micro Four Thirds’ün çarpanı 2 olduğundan, 50mm, aslında 100mm’in etkisini veriyor. Nikon 1 ise, 2.7 çarpan oranlı sensörüyle, 50mm’lik bir objektifi yaklaşık olarak 135mm bir teleobjektife çeviriyor.

Açıkçası, özellikle yüksek odak aralığına ihtiyaç duyacağınız kuş fotoğrafçılığı gibi bir hobiniz yoksa, yüksek çarpanlı sektörler birçok açıdan dezavantajlılar. Nikon 1 gibi bir makinada, “gerçek 50mm” için, 16mm gibi bir lens kullanmanız gerekli. Oysa 16mm, full frame’de son derece geniş bir açı. Nikon 1 gibi yüksek çarpan oranlı bir makinada, mimari çekimler, ya da geniş manzaralar çekme şansınız yok. Dolayısıyla, aldığınız makina, aslında daha ilk anda ne çekip ne çekemeyeceğinizi belirliyor.

Yüksek çarpan oranı, kuş fotoğrafçılığı için uygun görünse de, bunun da makul bir limiti var. Four Thirds, kararında bir sensör. Ancak, 2.7 gibi bir çarpanla, 135 mm bir objektif bile süper-tele sınıfına giriyor ve herşey kağıt üzerinde ideal gibi görünüyor. Aslında pek öyle değil: Daha önce bahsettiğimiz gibi, sensör küçüldükçe hem çözümleme gücü azalıyor, hem de ışık duyarlılığı. Işık toplama kapasitesi azaldıkça, perde hızını azaltmak durumundasınız ki, bu da tripod kullanma zorunluluğunu beraberinde getiriyor ve hareketli konularda netleme şansınızı büyük ölçüde imkansız kılıyor.

En büyük iki sorun, görüş açısı ve ışık toplama kapasitesi. Sigma’nın, şu an piyasadaki en ideal geniş açılarından biri olan 12-24 lensini ele alalım: Bu lens, full frame bir makinada 122 derece gibi etkileyici bir görüş açısı sağlarken, APS-C formatlı bir sensör kullanan makinada 84 dereceye kadar iniyor.

Bu durumda, eğer bütçeniz elveriyorsa, en ideal seçim bir full frame sensörlü makina edinmek. Teleobjektifde dezavantajlı gibi görünse de, 1.4, 2x, hatta 3x teleconverterlar ile bu sorunu aşabilirsiniz. Birçok makina ve lens kombinasyonunda, 1.4x teleconverter, herhangi bir f-stop artışı getirmediği gibi, hızlı bir lensiniz varsa, 1-2 f-stop kaybederek APS-C’nin bu konudaki avantajını da %50 oranında geçiyorsunuz.

 

Günün birinde, piyasa APS-C sensörlere doyduğunda, full frame makina fiyatları çok daha makul seviyeye gelecek. Bu durumda, elinizdeki lenslerin yeni full frame makinanızla uyumlu olmadığını görmek, son derece sinir bozucu bir durum olabilir.

Sektördeki son eğilim, sadece APS-C uyumlu lensler üretip, bunları da biraz daha ucuza satmak yönünde. Fiyat olarak cazip gelse de, APS-C sensörlü makinanızı ebediyen elinizde tutmayacaksanız, bu lenslere yatırım yapmak akıllıca değil. Zira, iyi bir lensi, ömrünüz boyunca sorunsuz kullanabilirsiniz ve elinizde çok sayıda uyumsuz lens olduğunda, bunları elden çıkarıp yeniden set düzmeye başlamak zaman alıcı ve ekonomik olarak zorlayıcı bir durum.

Örnek olarak, Sigma 8-16mm F4.5-5.6 DC HSM’yı ele alalım. Bu lensin ABD’de tavsiye edilen satış fiyatı 1.100 dolar. DC serisi, sadece APS-C makinalarla uyumlu ve 8-16 rakamı, “garip şekilde”, 35mm’ye göre verilmiş. Garip, çünkü bu lensi 35mm full frame makinayla kullanma şansınız yok. Lens aslında efektif olarak, 12-24 mm bir lens (APS-C crop oranı 1.5x olduğundan)

Aynı aralıkta, diğer şansınız Sigma 12-24mm F4.5-5.6 DG HSM II. Bu lens, full frame uyumlu, dolayısıyla APS-C sensörlü makinada kullanabileceğiniz gibi, üstüne üstlük, full frame lensler, APS-C makinalarda daha iyi performans veriyorlar. Bunun da nedeni basit: Çözünürlük ve keskinliğin daha yüksek olduğu orta bölüm kullanılıyor. DG serisi bu lens ise, 1.400 dolar. Eğer ileride full frame alma ihtimaliniz varsa, sadece 300 dolar için, ikinci elde alış fiyatının yarısı bile etmeyecek bir lensi satın alır mıydınız?

Bu stratejiyi benimseyen sadece Sigma, Tokina, Tamron gibi üçüncü parti lens üreticileri de değil: Canon’un EF-S serisi, Sony’nin DT ve Nikon’un DX serileri, full frame makinalar ile uyumlu değiller. Bu yüzden, lens satın alırken, full frame uyumluluğunu da iyice araştırmakta fayda var.

Antidot Fotograf'da benzer konular:

Henüz Yorum Yok.

Yorumunuz:

* = Zorunlu

İncelemeler

Minolta Dynax 4 / Maxxum 4

Minolta Dynax / Maxxum 4 İncelemesi

Minolta' nın küçük ve hafif SLR' ı Minolta Dynax 4, günümüzün Sony Alpha serisi DSLR sahipleri için iyi bir 35mm alternatifi olabilir; tabii çok fazla özelliği olmayan, d…

Canon EOS 5

Canon EOS 5

Canon EOS 5D serisi, EOS 5' e fazlasıyla benziyor, neyse ki, EOS 5D Mark III' de gövde tasarımı biraz daha değişti. Neyse ki diyoruz; çünkü özellikle köklü makina üretici…

http://antidotfotograf.com/wp-content/themes/handgloves/images/soru.jpg" alt="Antidot Fotoğrafa, fotoğrafçılıkla, ekipmanlarla, lenslerle ilgili tüm sorularını iletebilirsin!" />

Aklına takılan sorular mı var? Antidot Fotoğraf, sorularınızı cevaplıyor!

Sen de sorunu sorabilirsin!

Son Cevaplanan Sorular:

son yorumlar

lens veritabanı (tüm lensler)

galeriden..

Bir bakışta Sony A99 SLT

Bir bakışta Sony A99 SLT

Sony A99, uzun zamandır bekleniyor ve beklentiler aşırı derecede yüksek. Peki, A99, bu beklentileri ne derece karşılıyor? Yeni çıkan Sony Full Frame\' i adım adım inceledik...

3d 5d mark III 6d 7d 24-70 35mm 70-200 a99 a mount aps-c benro blackmagic canon d600 dslr eos eos 3d eos m epson film firmware flaş Fotoğraf Teknikleri foveon fuji fujifilm full frame hasselblad ilford IS kodak kompakt makinalar leica lens lensler m43 macro magic lantern manfrotto mft micro four thirds milc minolta nex nikon nikon 1 olympus panasonic pentax pozlama samsung samyang sd sensör sigma siyah beyaz slt sony sony e mount tamron tokina tripod zeiss zuiko ışıkölçer